ŚDS w Walewicach wspiera swoich podopiecznych
Zaistniała sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że Środowiskowy Dom Samopomocy w Walewicach działa hybrydowo. Część pracowników pracuje w ośrodku i na jego terenie, a część świadczy usługi zdalnie. Będąc w ciągłym kontakcie z podopiecznymi pracownicy pomagają im w codziennych sprawach i rozwiązywaniu problemów.
– W tych trudnych czasach, kiedy zdrowie osób starszych i niepełnosprawnych jest szczególnie narażone na niebezpieczeństwo i kiedy często, zwyczajnie ludzie Ci zamknięci są w swych domach, takie gesty jak rozmowa telefoniczna, zainteresowanie ich sytuacją i udzielanie wsparcia są niezwykle ważne – przyznaje Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek – Dlatego pracownicy ośrodka osobom samotnym dowożą obiady, udzielają pomocy przy codziennych pracach m.in. poprzez przynoszenie węgla, drewna, robienie zakupów, czy wykonywanie drobnych napraw.
Warto zaznaczyć, że placówka w funkcjonując w nieograniczonym trybie pracy oferuje swym podopiecznym zajęcia z fizykoterapii i kinezyterapii, podczas których korzysta z aparatu do elektroterapii umożliwiającego wykonywanie prądów: interferencyjnych, tens, diadynamicznych, galwanizacji, jonoforezy oraz stymulacji, aparatu do światłolecznictwa – naświetlanie lampą sollux, lampą antydepresyjną, aparatu do ultradźwięków, masażu klasycznego, kabiny UGUL z osprzętem – do ćwiczeń w odciążeniu, w odciążeniu z oporem, oporowych, wyciągów, półpodwieszeń, rotorów: kkgg, kkdd i stawu barkowego – ćwiczenia wzmacniające mięsnie i zwiększające zakres ruchomości w stawach, tablic do ćwiczeń manualnych zwiększających zakres ruchu i siłę mięśni, ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego: rowerków, wioślarza, orbitreka, steppera, bieżni, atlasu – podnoszących ogólną sprawność fizyczną.
Podczas zajęć rekreacyjnych uczestnicy biorą udział w spacerach z kijkami nordic walking (kije są na wyposażeniu ośrodka), wycieczkach rowerowych po okolicy (placówka posiada 12 rowerów), a także korzystają ze sprzętu grając w tenisa stołowego, w piłkarzyki i cymbergaja. Ponadto organizowane są zajęcia z wykorzystaniem Mobaklocków, pełzaka, piłek itp., a także gry i zabawy ruchowe oraz edukacyjne z wykorzystaniem projektora Magiczny Dywan.
Ponadto w ramach zajęć rehabilitacji – zabiegi wykonywane są zgodnie ze wskazaniami lekarza rehabilitacji medycznej. Rehabilitacja i rekreacja prowadzone są codziennie przez wykwalifikowaną kadrę i fizjoterapeutów.
– Pomimo panującej sytuacji na bieżąco doposażamy pracownię rehabilitacji i fizykoterapii w ŚDS. – mówi Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek. – W 2020 roku zakupiliśmy dodatkowy sprzęt, który z pewnością pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji naszych uczestników, gdy już wrócą do ośrodka.
Zakupiony w minionym roku sprzęt to:
- Aparat do laseroterapii – naświetlanie sondą punktowa małych okolic ciała oraz skanerem większych powierzchni.
- Aparat do magnetoterapii – wykonywanie pola magnetycznego z wykorzystaniem aplikatorów: dużego i małego.
- Hydroterapia – urządzenie do masażu wirowego kończyn górnych.
- Aquavibron w obiegu zamkniętym – urządzenie do masażu wibracyjnego.
- Masaż na fotelach masujących Powelluess.
Dodatkowo placówka stara się pozyskiwać fundusze celem poszerzania swoich usług. ŚDS złożył wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na turnus rehabilitacyjny dla uczestników i ich opiekunów, którego głównym celem jest poprawa sprawności fizycznej oraz integracja osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz wniosek na wycieczkę 5-dniową do Ciechocinka-Torunia, która ma na celu integrację osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i opiekunów. Uczestnicy w trakcie wyjazdu utrwalą nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz rozwijają umiejętności społeczne. Ponadto placówka złożyła projekt w ramach otwartego konkursu „Od zależności ku samodzielności” – edycja 2021 r., zadanie „Poznajemy kultury – pokonujemy mury” ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, którego głównym celem jest umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej, której nie są w stanie samodzielnie pokonać. Zgłoszony projekt spełnił wymogi formalne i został oceniony wg kryteriów zawartych w karcie oceny merytorycznej oferty konkursowej, tym samym zakwalifikował się do dalszego postępowania konkursowego. Realizacja tego przedsięwzięcia zakłada organizację warsztatów artystycznych, wycieczki i pikniku.