Informacja dla hodowców drobiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie ostrzega przed niekorzystną sytuacją epizootyczną w zakresie wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej związaną z wystąpieniem kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u ptaków dzikich, jak również okresem jesienno-zimowym i sezonowymi migracjami dzikich ptaków, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie zaleca zapoznanie się z ulotką „Informacja dla hodowców drobiu w powiecie bełchatowskim”.

Pismo Inspekcji Weterynaryjnej:

Aktualna, niestabilna sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich oraz u drobiu w UE oraz na obszarze RP, w związku z nowym sezonem epidemicznym, wymusza zintensyfikowanie szeregu działań, w tym działań mających na celu znaczące podniesienie wiedzy hodowców oraz osób zawodowo zajmujących się chowem i hodowlą drobiu o wysokim ryzyku wystąpienia HPAI; docelowo, poprzez działania administracyjne określone prawem, jak najszybsze uwolnienie obszaru RP od HPAI. PLW w Bełchatowie pragnie poinformować, iż od początku października br. na terytorium UE stwierdzono kilkadziesiąt ognisk HPAI. W Polsce od początku 2024 roku stwierdzono 36 ognisk HPAI, w których łącznie było utrzymywanych 2.451.524 sztuki drobiu, który w części padł; ptaki pozostałe przy życiu zostały uśmiercone i zutylizowane. Powyższe wygenerowało kilkudziesięciomilionowe odszkodowania wypłacone hodowcom przez Budżet Państwa. Zważywszy na obecną, intensywną migrację dzikich ptaków oraz w związku z tym wyjątkowo duże zagrożenie wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie, w celu wykrywania zakażeń wirusami grypy u ptaków dzikich, ponawia uprzejmą prośbę,(…) o konieczności monitorowania i zgłaszania przypadków padnięć dzikiego ptactwa (w szczególności: mew, łabędzi, kaczek, dzikich gęsi czy ptaków drapieżnych) bytującego na otwartych zbiornikach wodnych lub w obrębie obwodów łowieckich, a także padnięć zauważonych przez właścicieli, zarządców obiektów infrastruktury hydrotechnicznej oraz dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich. Mając na względzie fakt, iż dzikie ptaki są jednym z kluczowych rezerwuarów i wektorów choroby, a dodatkowo przenoszą wirusa na znaczne odległości, możliwość wczesnego wykrycia wirusa u dzikiego ptactwa ma fundamentalne znaczenie we właściwym prognozowaniu i zapobieganiu występowania choroby u drobiu utrzymywanego w warunkach fermowych. Prowadzenie monitoringu biernego u dzikich ptaków przyczyni się do wymiernego zmniejszenia ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), u drobiu hodowlanego, na obszarze powiatu bełchatowskiego.

W przypadku znalezienia martwych ptaków na terenie powiatu bełchatowskiego prosimy o kontakt z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Bełchatowie, ul. Piłsudskiego 70; tel. 44 635 09 53; tel. 44 635 09 50; t. kom. 505 671 253, t.kom.695 590 953; adres e-mailowy; sekretariat@piwet-belchatow.pl.

Może Cię zainteresować

V edycja Konkursu dla KGW o Nagrodę Małżonki  Prezydenta RP

Wykaz nieruchomości do sprzedaży

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Maurycowie – 24 i 27 grudnia nieczynny

Skip to content