Zmiany w dodatku dla podmiotów wrażliwych

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku wprowadziła m.in. zmiany dotyczące dodatku dla podmiotów wrażliwych.

Rozszerzono zakres podmiotowy instytucji mogących ubiegać się o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych o związki zawodowe, o których mowa w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854), w zakresie w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności.

Ponadto dodatkowo o dodatek mogą ubiegać się również:

wspólnoty mieszkaniowe, o której mowa w art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048), albo spółdzielnie mieszkaniowe, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1208, z późn. zm., uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia ciepła w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe albo w lokalach podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby określone w tych przepisach, wytwarzającą ciepło na potrzeby podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, wprowadzane do sieci ciepłowniczej ze źródeł o mocy wyższej niż określona w art. 2 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, z późn. zm.);

– podmioty, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy, wytwarzające ciepło na potrzeby podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, wprowadzane do sieci ciepłowniczej ze źródeł o mocy wyższej niż określona w art. 2 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Nowa ustawa wprowadza również inne niż dotychczas zasady dołączania załączników do wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych. Dołącza się oryginały lub kopie poświadczone urzędowo lub notarialnie za zgodność z oryginałem dokumentów sprzedaży będących podstawą do wykonania obliczeń, potwierdzających datę nabycia, ilość oraz koszt zakupionego i dostarczonego paliwa. 

Nowy wzór wniosku

Może Cię zainteresować

X Sesja Rady Miejskiej w Zelowie

Renta wdowia – infolinia

Dzień Babci i Dziadka w Gminie Zelów

Otwarty konkurs ofert

Skip to content