Apel o konserwację urządzeń melioracyjnych

W związku z pojawiającymi się coraz częściej problemami z zalewaniem działek wskutek niedrożności rowów melioracyjnych Burmistrz Zelowa przypomina, że utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych w tym rowów melioracyjnych, należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.

Zasadnicze funkcje urządzeń melioracji wodnych sprowadzają się do regulacji stosunków wodnych, w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwiania jej uprawy, ochrony użytków rolnych przed degradacją. Brak stałej, systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych i przydrożnych oraz przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień i zalewania posesji. Zarośnięte i zamulone rowy nie odprowadzają nadmiaru wód, przez co tworzą się zastoiska powodujące podtapianie przyległych gruntów.

Utrzymywanie i konserwacja urządzeń wodnych powinno w szczególności polegać na: 
– wykaszaniu roślinności ze skarp i dna rowów,
– odmulaniu dna koryt rowów,
– usuwaniu drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po wcześniejszym uzyskaniu zgody na ich usunięcie,
– usuwaniu wszelkich zatamowań,
– naprawie uszkodzonych skarp i dna rowów,
– utrzymaniu drożności wylotów rurociągów drenarskich,
– oczyszczaniu osadników studni drenarskich zlokalizowanych na trasie rurociągów melioracyjnych. Utrzymanie polega także na usunięciu przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Prace konserwacyjne powinny być prowadzone każdego roku – jesienią oraz wiosną w celu umożliwienia odpływu wód opadowych i roztopowych oraz w okresie letnim, w zakresie wykaszania roślinności porastającej koryta urządzeń. 

Jeśli obowiązek dbania o urządzenia melioracyjne nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania oraz może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego. Zaniechanie przez właściciela obowiązku utrzymywania rowu we właściwym stanie, jak też utrudnianie przepływu wody w rowie, stanowią wykroczenie podlegające karze grzywny, wymierzanej na zasadach i w trybie przepisów ustawy z dnia 24.08.2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

W związku z powyższym prosimy o pilne podjęcie wszelkich możliwych kroków, których efektem będzie zlikwidowanie potencjalnych zagrożeń związanych z niedrożnością urządzeń melioracyjnych zlokalizowanych na terenie Gminy Zelów.

Może Cię zainteresować

X Sesja Rady Miejskiej w Zelowie

Renta wdowia – infolinia

Dzień Babci i Dziadka w Gminie Zelów

Otwarty konkurs ofert

Skip to content