Komunikat dla właścicieli drobiu

W związku z wystąpieniem na terenie powiatu bełchatowskiego przypadków ptasiej grypy informujemy, że na wjazdach i wyjazdach miejscowości znajdujących się na terenie gminy Zelów, które znajdują się w strefie zagrożenia zostaną umieszczone tablice informacyjne o treści: UWAGA! PTASIA GRYPA Obszar zagrożony. Miejscowości, które są objęte akcją to: Dąbrowa, Bominy, Kolonia Grabostów, Grabostów, Kolonia Ostoja, Ostoja, Józefka, Marszywiec.

Jednocześnie informujemy, że na chwilę obecną na terenie naszej gminy nie stwierdzono żadnego przypadku wystąpienia ptasiej grypy.

Wszystkich właścicieli drobiu z terenu gminy Zelów prosimy o jego zabezpieczenie i obserwowanie.

Rozporządzenie nr 8 wojewody łódzkiego z dnia 16 kwietnia 2021 r.  opublikowane w Dzienniku Urzędowym Woj. Łódzkiego pod pozycją 1735 określa obszar zapowietrzony i zagrożony, w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), sposób oznakowania i wprowadzania zakazów oraz nakazów na tych obszarach. Na terenie gminy Zelów określa się obszar zagrożony obejmujący miejscowości: Dąbrowa, Bominy, Kolonia Grabostów, Grabostów, Kolonia Ostoja, Ostoja, Józefka, Marszywiec.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się:

1. Niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

2. Stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków; w szczególności wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami, wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące z gospodarstwa oraz z niego wychodzące.

3. Niezwłoczne informowanie o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności drobiu utrzymywanego w gospodarstwie.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

1. Przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych, oraz jaj bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

2. Przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych, oraz jaj do gospodarstw, rzeźni, zakładów pakowania jaj, zakładów wytwarzających lub przetwarzających produkty jajeczne znajdujących się poza obszarem zagrożonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

3. Wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób i wprowadzania do tego gospodarstwa drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

4. Wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

5. Organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki, również lotów konkursowych gołębi.

6. Wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Nakazy i zakazy dotyczą wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na tym obszarze i obowiązują do czasu ich uchylenia

Może Cię zainteresować

Ogłoszenie o konsultacjach – projekt uchwały w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród sportowych

V edycja Konkursu dla KGW o Nagrodę Małżonki  Prezydenta RP

Wykaz nieruchomości do sprzedaży

Skip to content