Oś Priorytetowa XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności
Działanie XI.1 Wysoka jakość edukacji
Poddziałanie XI.1.2 Kształcenie ogólne
Numer umowy: RPLD.11.01.02-10-0067/18-00
Data umowy: 27 marca 2019 r.
Tytuł projektu: „Podnoszenie kompetencji edukacyjnych w gminie Zelów”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU
Opis projektu:
W ramach projektu prowadzone są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające kompetencje cyfrowe – bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, dydaktyczno – wyrównawcze z: matematyki, języka angielskiego, biologii, przyrody, geografii, rozwijające z: języka angielskiego i matematyki oraz biologia, przyroda, geografia, matematyka, fizyka i chemia drogą eksperymentu. Wszystkie zajęcia prowadzone są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych uczniów. W ramach projektu szkoły otrzymają nowoczesne wyposażenie szkolnych pracowni. Wszystko to przyczyni się do pełniejszej i bardziej efektywnej realizacji programów nauczania.
Projektem objęte zostały następujące szkoły: Szkoła Podstawowa w Bujnach Szlacheckich, Szkoła Podstawowa w Kociszewie, Szkoła Podstawowa w Łobudzicach, Szkoła Podstawowa w Wygiełzowie i Szkoła Podstawowa nr 4 w Zelowie.
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są:
- uczniowie szkół podstawowych
- nauczyciele,
- szkoły i placówki oświatowe.
Cel projektu:
Celem głównym projektu jest rozwój kompetencji kluczowych, podniesienie wiedzy i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz wyrównanie szans edukacyjnych i rozwojowych (zwiększenie ilości zajęć z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi), zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w porównaniu do najlepszych w skali regionu. Ponadto podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli szkół biorących udział w projekcie oraz doposażenie bazy dydaktycznej placówek oświatowych.
Środki finansowe, wysokość dofinansowania:
- 1 516 668,48 PLN – całkowita wartość projektu,
- 1 409 145,48 PLN – kwota dofinansowania w formie dotacji rozwojowej.
Termin realizacji projektu: wrzesień 2018 r. – czerwiec 2020 r.
Zakończył się projekt pn. „Podnoszenie kompetencji edukacyjnych w gminie Zelów”, który został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, Oś Priorytetowa XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności, Działanie XI.1 Wysoka jakość edukacji, Poddziałanie XI.1.2 Kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Projekt realizowany był w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2020 r. Realizacja projektu, dzięki staraniom gminy, została przedłużona o pół roku, ponieważ pierwotnie zakładano 30.06.2020 r. jako datę końcową.
Gmina Zelów na sfinansowanie projektu wykorzystała 1.503.770,26 zł, z czego dotacja wyniosła 1.397.161,67 zł.
Wsparciem objęto 612 uczniów/uczennic i 76 nauczycieli. Uczestnikami projektu byli uczniowie i nauczyciele następujących szkół:
– Szkoły Podstawowej w Bujnach Szlacheckich,
– Szkoły Podstawowej w Kociszewie,
– Szkoły Podstawowej w Łobudzicach,
– Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie,
– Szkoły Podstawowej nr 4 w Zelowie.
Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej uczestnicy projektu brali udział w realizacji zadań z zakresu TIK oraz indywidualizacji pracy z uczniem z SPE, zadań dotyczących kompetencji kluczowych oaz opartych na metodzie eksperymentu w formie zajęć dodatkowych i szkoleń dla nauczycieli.
W ramach projektu zakupiono materiały i pomoce dydaktyczne, które wykorzystywano w procesie kształcenia, co umożliwiło uatrakcyjnienie form i treści przekazu, w szczególności monitory interaktywne, tablice, laptopy. Sprzęt TIK okazał się nieoceniony, w związku z przejściem uczniów na tryb nauki zdalnej.
Zakupione pomoce dydaktyczne, materiały i sprzęty będą przez szkoły wykorzystywane w kolejnych latach, co poprawi jakość realizowanych zajęć oraz trwale przyczyni się do jakościowych zmian w funkcjonowaniu szkół objętych projektem. Mamy nadzieję, że realizacja projektu przyczyniła się do poprawy jakości, efektywności i atrakcyjności kształcenia ogólnego oraz rozwijania kompetencji kluczowych uczniów/uczennic w Gminie Zelów, a dodatkowe wyposażenie będzie służyło następnym rocznikom uczniów.
Osiągnięto następujące cele projektu: podniesiono poziom wiedzy i umiejętności niezbędnych na rynku pracy, wyrównano szanse edukacyjne i rozwojowe, podniesiono kompetencje zawodowe nauczycieli oraz doposażono bazę dydaktyczną placówek oświatowych.