Sprawdzali gotowość bojową

Wersja do wydrukuWersja PDF

13 zastępów strażackich i 90 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Zelów wzięło udział w gminnych manewrach sprawdzających zarówno gotowość bojową jednostek jak i umiejętności zgrywające strażaków w bezpośredniej akcji. Tematem przewodnim tegorocznych manewrów był pożar terenów leśnych w Woli Pszczółeckiej w okolicy zbiorników wodnych Święte Ługi. Organizatorem ćwiczeń był Zarząd Gminny Związku OSP RP w Zelowie przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Bełchatowie, Komisariatem Policji w Zelowie, Nadleśnictwem Bełchatów oraz Pogotowiem Ratunkowym, a Patronat Honorowy sprawowała Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska. Ćwiczenia w trudnych warunkach pogodowych koordynowane były przez Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Zelowie Krzysztofa Kryścińskiego.

W ramach gminnych manewrów należało upozorować pożar lasu, udzielić rannym pierwszej pomocy przedmedycznej, uzyskać wodę z pobliskich zbiorników wodnych, sprawdzić przygotowanie i współdziałanie sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, oraz jednostek OSP. Jednostki z terenu Gminy Zelów potwierdziły swoje doskonałe przygotowanie do tego rodzaju zdarzeń i wypełniły założone zadania. Nie był to jednak koniec wydarzeń. Po posiłku regeneracyjnym w OSP Wypychów, druhowie mieli okazję zmierzyć się w następujących konkurencjach: wykonanie poprawnego zwijania na czas węża strażackiego W 75, przeciąganie liny oraz rzut lotką. Zarówno w pierwszej rywalizacji, jak i drugiej zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe w wys. 200 zł ufundowane przez Przewodniczącą Rady Miejskiej w Zelowie Agnieszkę First. Najlepszą okazała się jednostka z OSP Kurów, drugie miejsce wywalczyła OSP Kociszew, a trzecie - OSP Bujny Szlacheckie.

manewry strażackie

manewry strażackie1

manewry strażackie2

manewry strażackie4

manewry strażackie5

manewry strażackie6

Jednostki biorące udział w gminnych manewrach: KSRG OSP Łobudzice x 2, KSRG JOT Zelów x 2, KSRG OSP Pożdżenice x 2, KSRG OSP Kociszew, OSP Bujny Szlacheckie, OSP Wypychów, OSP Wygiełzów, OSP Grabostów, OSP Sobki, OSP Sromutka, OSP Karczmy.