Rusza budowa 3 stref aktywności dla mieszkańców

Wersja do wydrukuWersja PDF

Jeszcze do końca 2018 roku w 3 różnych lokalizacjach powstaną otwarte strefy aktywności (OSA) dla Mieszkańców, na które Gmina Zelów pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podpisano już stosowne umowy, a pierwsze prace ruszą już w najbliższym czasie.

Budowa otwartych stref aktywności planowana jest w dwóch wariantach - podstawowym i rozszerzonym w następujących lokalizacjach: w tzw. „Ogródku Jordanowskim” przy ul. Kościuszki w Zelowie (wariant rozszerzony), Park Miejski im. Romualda Traugutta (wariant podstawowy) i teren przy zbiorniku wodnym Patyki (wariant podstawowy). Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to nowy program Ministra Sportu i Turystyki, którego celem jest budowa ogólnodostępnych, plenerowych i bezpłatnych stref sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Miejsca te mają sprzyjać integracji społecznej i skierowane są do różnych grup wiekowych. Dodatkowo podniosą w sposób znaczący estetykę przestrzeni publicznej i poprawią jakość życia mieszkańców.

Wariant podstawowy obejmuje:

• siłownię plenerową (minimum 6 różnych urządzeń) oraz

• strefę relaksu (minimum 4 ławki montowane na stałe do podłoża, urządzenia do gier

edukacyjnych montowane na stałe do podłoża np. szachy/warcaby itp.,

zagospodarowanie zieleni - nasadzenia).

Wariant rozszerzony obejmuje:

• siłownię plenerową (minimum 6 różnych urządzeń) oraz

• strefę relaksu (minimum 4 ławki montowane na stałe do podłoża, urządzenia do gier

edukacyjnych montowane na stałe np. szachy/warcaby itp., zagospodarowanie zieleni

- nasadzenia), oraz

• plac zabaw o charakterze sprawnościowym (minimum 3 urządzenia) z ogrodzeniem lub z możliwością wykorzystania istniejącego ogrodzenia terenu.

W pierwszej lokalizacji OSA w tzw. „Ogródku Jordanowskim” przy ul. Kościuszki w Zelowie o powierzchni ok. 495 m² planuje się budowę: placu zabaw z nawierzchnią bezpieczną z czystego piasku oraz siłownię z naturalną nawierzchnią trawiastą. Na placu zamontowane będą następujące urządzenia: orbitrek, wioślarz, biegacz, tablica z regulaminem, 4 ławki, zestaw do gry w warcaby, zestaw zabawowy (drabinka, przeplotnia pionowa z lin, kosz linowy, uchwyty gimnastyczne, ścianka wspinaczkowa, elementy obrotowe, element zjazdowo-wspinaczkowy, kule wspinaczkowe), huśtawka „bocianie gniazdo”, ściana wspinaczkowa, krzesło z mechanizmem rowerowym, zestaw twister i wahadlo, zestaw wyciąg górny i wyciskanie, zestaw do gry w chińczyka, stojak na rowery, kosz na śmieci.

Druga lokalizacja o powierzchni ok. 690 m² przeznaczona będzie do budowy siłowni zewnętrznej z naturalną nawierzchnią trawiastą. Obiekt wyposażony będzie w następujące urządzenia: orbitrek, wioślarz, biegacz, tablica z regulaminem, 4 ławki, zestaw do gry w warcaby, fitness rower, zestaw tai chi, krzesło z mechanizmem rowerowym, stojak na rowery, zestaw do gry w chińczyka, zestaw wyciąg górny i wyciskanie siedząc, zestaw twister i wahadło, kosz na śmieci.

Trzecia lokalizacja przy zbiorniku wodnym „Patyki” zagospodarowana będzie na powierzchni ok. 690 m² w zakresie podobnym jak w Parku Miejskim im. Romualda Traugutta.

Wniosek Gminy Zelów o dofinansowanie tego zadania o łącznej wartości 197 518 zł otrzymał maksymalne możliwe w wys. 98 700 zł. W województwie łódzkim tego rodzaju dofinansowanie przyznano 31 jednostkom samorządu terytorialnego, w tym dla Gminy Zelów. Dofinansowania nie otrzymały gminy sąsiednie m.in. Łask, Bełchatów, Kluki, Buczek. W skali całego kraju do Programu złożono 1413 wniosków, z czego dofinansowanie przyznano dla 792.