Przewodnicy w Zelowie

Wersja do wydrukuWersja PDF

W sobotę, 22 lipca br., gościliśmy w Zelowie grupę 45. przewodników świętokrzyskich. Członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – Oddział Świętokrzyski w Kielcach nawiązali współpracę z Domem Kultury w Zelowie w celu zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Zelowa i historią niezwykłego miasteczka w centrum Polski.

Pobyt w Zelowie rozpoczęli od wizyty w Parafii ewangelicko-reformowanej, gdzie Karol Pospiszył zapoznał ich z historią kościoła ewangelickiego, następnie zwiedzali muzeum, a na koniec zostali poczęstowani naszą regionalną, zelowską potrawą, kluskami z marchwią. Goście byli zachwyceni oryginalnością potrawy, zapisując sobie przepis i obiecując, że danie z pewnością znajdzie się w ich menu.

Przewodnicy w Zelowie

Przewodnicy w Zelowie1

Przewodnicy w Zelowie12

Przewodnicy w Zelowie14

Wizyta na cmentarzu ewangelickim unaoczniła, jak ciekawa jest nasza historia. Zdziwienie budziły stare nagrobki żołnierzy rosyjskich i niemieckich, znanych zelowian i osobistości ze świata nauki i kultury: prof. Józefa Jersaka, prof. Klemansa Nowickiego, czy Waldemara Krygiera.

Następnie grupa udała się do Domu Kultury. Po przywitaniu przez dyrektora Małgorzatę Dębkowską, uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią miasta i regionu, oglądając multimedialną prezentację i wysłuchując ciekawej prelekcji Andrzeja Dębkowskiego na temat bogatej przeszłości Zelowa.

Przewodnicy w Zelowie16

Przewodnicy w Zelowie18

Przewodnicy w Zelowie15

Przewodnicy w Zelowie17

Zdumienie budziła duża liczba znanych zelowian, często światowej sławy. Każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę promocyjny folder Zelowa.

9

Na koniec tej niezwykle interesującej i udanej wizyty delegacja udała się do „Johanki”, na degustację czeskiego wina i piwa. Przewodnicy świętokrzyscy stwierdzili, że nie zdawali sobie sprawy, iż w samym sercu Polski, znajduje się tak ciekawe miasteczko o niezwykłej historii i przemiłych mieszkańcach. Obiecali propagować naszą miejscowość, jako ciekawe miejsce do zwiedzania i turystycznych wycieczek...