Przetańczyć całą noc

Wersja do wydrukuWersja PDF

W wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury w Zelowie odbył się Koncert Noworoczny – w ten sposób, 10 lutego br., zelowianie i przyjaciele Gminy Zelów przywitali Nowy Rok po raz 26. A zelowskie koncerty cieszą się niezmienną popularnością praktycznie od momentu, kiedy zostały zainicjowane przez Burmistrza Zelowa, Zarząd Fundacji Rozwoju Gminy Zelów i pracowników Domu Kultury.

Artystów do tego kulturalnego przedsięwzięcia organizatorzy dobierają tak, aby widzowie mogli się doskonale bawić słuchając,  zgodnie z powiedzeniem Lucjana Kydryńskiego, „muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej”. Nie jest jednak prawdą, że słuchając tylko muzyki z gatunku pop można identyfikować się ze słowami tego znanego ongiś krytyka i konferansjera. Wieloletnia edukacja prowadzona przez pracowników Domu Kultury zaowocowała tym, że koncertami muzyki klasycznej można zapełnić salę do tego stopnia, że brakuje po prostu miejsc.

Podczas tegorocznego spotkania można było posłuchać najpiękniejszych utworów operetkowych i musicalowych. Choć to formuła sprawdzona i można było się liczyć, że publiczność dopisze, to jednak rzeczywista liczba widzów przerosła oczekiwania organizatorów.

Gośćmi koncertu byli soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: tenor i dyrektor artystyczny Krzysztof Marciniak oraz mezzosopranistka Agnieszka Makówka; artystom fantastycznie akompaniowała Danuta Antoszewska, która dała wielki popis swoich umiejętności brawurowo wykonując słynne Ragtimy Scotta Joplina.

Krzysztof Marciniak, pełniący honory gospodarza wieczoru, rozpoczął arią Stefana z III aktu opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki. Nawiązał tym do obchodów 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora, która przypada w tym roku.  Następnie zaprezentował znane arie wielkich kompozytorów: Franza Lehara, Emmericha Kalmana, Roberto Stolza czy Consuelo Torresa Valezqueza. Z kolei Agnieszka Makówka uraczyła nas swoim pięknym głosem interpretując arie Franza Lehara, Johanna Straussa, Fredericka Loewe czy Johna Kandera – słynny New York, New York. Jednak największym aplauzem cieszyła się aria Przetańczyć całą noc z musicalu My Fair Lady , kiedy to mezzosopranistka zaprosiła na scenę do wspólnego tańca Burmistrza Zelowa. Brawom nie było końca...

Artyści zaprezentowali także wiele duetów, w tym  z Księżniczki czardasza Emmericha Kalmana, z Barona Cygańskiego Johanna Baptista Straussa, czy Żegnajcie przyjaciele – Andrew Lloyda-Webbera. Zelowska publiczność nagrodziła wykonawców niezwykle gromkimi brawami, dając wyraz swoim muzycznym gustom, a jednocześnie dziękując artystom za ich kunszt i profesjonalizm.

Symboliczna lampka szampana smakowała zelowianom w ten wieczór szczególnie słodko...

Andrzej Dębkowski