Policja ostrzega przed oszustami

Wersja do wydrukuWersja PDF

W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podających się za przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

Przed otwarciem drzwi:

- spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno - kto to?

- jeśli nie znamy odwiedzającego - spytać o cel wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością;

W sytuacji gdy osoba jest natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie. We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej - numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.