Pamięci generała broni Tadeusza Buka

Wersja do wydrukuWersja PDF
Buk

Gmina Zelów po raz kolejny gościła biegaczy Sztafety Pamięci generała broni Tadeusza Buka, który w 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej. Żołnierze przybiegli do Zelowa 10 kwietnia w godzinach popołudniowych, gdzie zostali powitani przez mieszkańców, reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Burmistrza Zelowa Tomasza Jachymka, któremu biegacze, na czas swojego pobytu w Zelowie, przekazali sztafetową pałeczkę.

Buk

Rano, 11 kwietnia goście oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zapalając znicz pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu znajdującym się w Parku Miejskim im. Romualda Traugutta w Zelowie.

Buk

Buk

Następnie żołnierze udali się na uroczystą akademię, która odbyła się w SP nr 4. Podczas uroczystości uczniowie „czwórki” zaprezentowali przedstawienie o tematyce patriotycznej. Około godziny 10.00 żołnierze IX Sztafety Pamięci generała broni Tadeusz Buka odebrali z rąk Zastępcy Burmistrza Zelowa Anetty Mądry sztafetową pałeczkę i pobiegli w dalszą drogę, której celem jest Żagań -  miejscowość, w której generał zaczynał służbę, otrzymał szlify generalskie i dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Sztafecie asystowali zelowscy uczniowie oraz grupa biegaczy z Bieging Team Zelów.

Buk

Buk

Buk

Buk

Buk

Buk

Buk

Buk

Buk

Inicjatywa ta to tradycja, która w pięknym, sportowym stylu pielęgnuje pamięć o generale broni Tadeuszu Buku.