Dofinansowanie przyznane – Gmina Zelów wybuduje 3 strefy aktywności dla mieszkańców

Wersja do wydrukuWersja PDF

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało wczoraj wyniki naboru pierwszej edycji Programu Otwartych Stref Aktywności (OSA), w którym Gmina Zelów występowała z wnioskiem o dofinansowanie. Gmina Zelów zaproponowała we wniosku 3 lokalizacje pod budowę OSA: tzw. „Ogródek Jordanowski” przy ul. Kościuszki w Zelowie (wariant rozszerzony), Park Miejski im. Romualda Traugutta (wariant podstawowy) i teren przy zbiorniku wodnym Patyki (wariant podstawowy). Wniosek o łącznej wartości 197 518 zł otrzymał maksymalne możliwe dofinansowanie w wys. 98 700 zł. W województwie łódzkim tego rodzaju dofinansowanie przyznano 31 jednostkom samorządu terytorialnego, w tym dla Gminy Zelów. Dofinansowania nie otrzymały gminy sąsiednie m.in. Łask, Bełchatów, Kluki, Buczek. W skali całego kraju do Programu złożono 1413 wniosków, z czego dofinansowanie przyznano dla 792.

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to program Ministra Sportu i Turystyki, którego celem jest budowa ogólnodostępnych, plenerowych i bezpłatnych stref sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Miejsca te mają sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Dodatkowo podniosą w sposób znaczący estetykę przestrzeni publicznej i poprawią jakość życia mieszkańców danego obszaru

Dofinansowaniem w ramach Programu zostały objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w dwóch wariantach realizacyjnych: podstawowym i rozszerzonym.

Wariant podstawowy obejmuje:

• siłownię plenerową (minimum 6 różnych urządzeń) oraz

• strefę relaksu (minimum 4 ławki montowane na stałe do podłoża, urządzenia do gier

edukacyjnych montowane na stałe do podłoża np. szachy/warcaby itp.,

zagospodarowanie zieleni - nasadzenia).

 

Wariant rozszerzony obejmuje:

• siłownię plenerową (minimum 6 różnych urządzeń) oraz

• strefę relaksu (minimum 4 ławki montowane na stałe do podłoża, urządzenia do gier

edukacyjnych montowane na stałe np. szachy/warcaby itp., zagospodarowanie zieleni

- nasadzenia), oraz

• plac zabaw o charakterze sprawnościowym (minimum 3 urządzenia) z ogrodzeniem lub z możliwością wykorzystania istniejącego ogrodzenia terenu.

Pierwsza lokalizacja OSA planowana w tzw. „Ogródku Jordanowskim” przy ul. Kościuszki w Zelowie o powierzchni ok. 495 m² zawierać będzie: plac zabaw z nawierzchnią bezpieczną z czystego piasku oraz siłownię z naturalną nawierzchnią trawiastą. Na placu zamontowane będą następujące urządzenia: orbitrek, wioślarz, biegacz, tablica z regulaminem, 4 ławki, zestaw do gry w warcaby, zestaw zabawowy (drabinka, przeplotnia pionowa z lin, kosz linowy, uchwyty gimnastyczne, ścianka wspinaczkowa, elementy obrotowe, element zjazdowo-wspinaczkowy, kule wspinaczkowe), huśtawka „bocianie gniazdo”, ściana wspinaczkowa, krzesło z mechanizmem rowerowym, zestaw twister i wahadlo, zestaw wyciąg górny i wyciskanie, zestaw do gry w chińczyka, stojak na rowery, kosz na śmieci.

Druga lokalizacja o powierzchni ok. 690 m² przeznaczona będzie do budowy siłowni zewnętrznej z naturalną nawierzchnią trawiastą. Obiekt wyposażony będzie w następujące urządzenia: orbitrek, wioślarz, biegacz, tablica z regulaminem, 4 ławki, zestaw do gry w warcaby, fitness rower, zestaw tai chi, krzesło z mechanizmem rowerowym, stojak na rowery, zestaw do gry w chińczyka, zestaw wyciąg górny i wyciskanie siedząc, zestaw twister i wahadło, kosz na śmieci.

Trzecia lokalizacja przy zbiorniku wodnym „Patyki” zagospodarowana będzie na powierzchni ok. 690 m² podobnie jak w Parku Miejskim im. Romualda Traugutta.

Wszystkie strefy powstaną jeszcze w tym roku, a ich budowa ruszy po podpisaniu stosownych umów.